TISKOVÁ ZPRÁVA

Hidden Bořivojova, Bořivojova 106, Praha 3. Vernisáž se odehraje v úterý 03. 01. 2023 v 18 hodin. Výstava potrvá do 06. 03. 2023.

Paweł Sobczak se narodil v roce 1997 v Mikolowě (Polsko). Studoval na Akademii výtvarných umění v Katovicích. V současné době je magistrem umění. Jeho díla byla vystavena v Polsku i v zahraničí (Španělsko, Spojené státy, Japonsko).


Sobczakova tvorba se zdá být formou autoterapie, pokusem vyrovnat se s těžkou minulostí a dětstvím. Hlavním tématem jeho tvorby je homme fatale - vzácný motiv zobrazující osudového muže. Objevuje se v jeho autoportrétech, mužských aktech, portrétech lidí z umělcova okolí i ve fiktivních postavách. Tato zobrazení jsou doprovázena rozmanitou symbolikou. Emocionální náboj vyzařující z obrazů je zase budován pomocí intenzivních a expresivních barev „nakažených“ temnými tóny stékající barvy - to vyvolává pocity podobné těm při pohledu na krásné ovoce rozežrané hnilobou.


Obsah a styl Sobczakových obrazů může v divákovi vyvolávat ambivalentní emoce - na jedné straně chtíč, přitažlivost a posedlost (odpovídající energii života), na druhé straně pocity pomíjivosti, melancholie nebo zkaženosti.

VÝSTAVA JE SOUČÁSTÍ SÉRIE: CLOSE ENOUGH

Série: close enough představí opět šest mezinárodních umělců ze střední Evropy.

V roce 2017 proběhlo otevřené výběrové řízení na kurátora v GAVU. Záměrem kurátora Hidden gallery bylo spolupracovat s dalšími akademiemi a hostit umělce, kteří by jinak měli výstavu v galerii na své vlastní akademii. Bohužel tento program nebyl vybrán.

Představovat zahraniční umělce v Praze je však podle nás důležité jak pro veřejnost, tak pro studenty umění. V novém cyklu tedy budou vystavovat studenti/čerství absolventi malířských oborů na akademiích výtvarných umění z okolí České republiky.