TISKOVÁ ZPRÁVA

Hidden Bořivojova, Bořivojova 106, Praha 3. Vernisáž se odehraje v úterý 02. 05. 2023 v 18 hodin. Výstava potrvá do 30. 06. 2023.

Na třetí výstavě ze série Close Enough v Hidden Gallery se představí Stefanie Hintersteiner, absolventka Akademie výtvarných umění ve Vídni.


Na mých obrazech se přes plátna pachtí velké čmáranice. Opakovaně použitelná gesta a letmé tahy se dělí o prostor se zvětšenými, téměř monolitickými detaily. Nejednoznačnost a otevřenost děl vybízí k soustředění na poezii obrazů. Základní otázkou všech je, jak převést kresbu do malby. Sítotisk vnímám jako spojnici, most mezi těmito dvěma médii. Stroje, které používám, za sebou zanechávají vlastní stopy a artefakty, které se pak vpisují do díla: kopírka přidává značky, mění velikost obrazů, sítotisk ovlivňuje tištěný obraz v závislosti na hustotě jeho ok.
 
Můj pracovní postup je vždy analytický: zvětšuji, filtruji, prosívám, rozebírám a znovu skládám. Formát určuje materiál. Energie obsažená v linii je destilovaná a reprodukovatelná. Každý sítotisk, při němž používám velké síto, vyžaduje sílu, kterou musím opakovaně použít. Proto je sítotisk, ačkoli je často vnímán jako mechanický, velmi tělesný proces. Během tisku znovu vstupuji do procesu jako rozhodující osoba. Kumulace stop je patrná i v materialitě plátna. Látka je rozeznatelná skrze jeho vazbu i roztřepené okraje. Původní obdélník plátna je narušen nanesením několika vrstev barvy. I zde je proces vepsán přímo do materiálu, který se deformuje a neposkytuje pouze základ obsahu, ale stává se jeho součástí.

VÝSTAVA JE SOUČÁSTÍ SÉRIE: CLOSE ENOUGH

Série: close enough představí opět šest mezinárodních umělců ze střední Evropy.

V roce 2017 proběhlo otevřené výběrové řízení na kurátora v GAVU. Záměrem kurátora Hidden gallery bylo spolupracovat s dalšími akademiemi a hostit umělce, kteří by jinak měli výstavu v galerii na své vlastní akademii. Bohužel tento program nebyl vybrán.

Představovat zahraniční umělce v Praze je však podle nás důležité jak pro veřejnost, tak pro studenty umění. V novém cyklu tedy budou vystavovat studenti/čerství absolventi malířských oborů na akademiích výtvarných umění z okolí České republiky.